Kolposkopi Nedir?

Kolposkopi Nedir?

kolposkopi1_1Kolposkopi rahim ağzı, vajen (hazne) veya vulvanın (dış genital organ) yakından muayenesini sağlar. Kolposkop denilen ışıklı alet rahim ağzının görüntüsünü büyütür, böylece daha iyi muayenesini ve görülebilmesini sağlar.
Kolposkopinin başlangıcında muayene olduğunuz gibi muayene masasına sırt üstü yatacaksınız. Muayene sırasında uygulanan alet vajeninize yerleştirilerek rahim ağzınızın rahat görülmesi sağlanacak. Tuzlu su ile rahim ağzı ve vajendeki akıntılar giderildikten sonra, asetik asit (elma sirkesi) ile rahim ağzınız ıslatılacak. Eğer sorunlu bir doku, hücre varsa bu sıvı etkisi ile beyaz renge dönecektir. Bu sayede beyaz bölgeler daha ayrıntılı incelenebilecek, gerekirse bu bölgelerden biyopsi (parça) alınır. Alınan parça konunun uzmanı (patolog) tarafından incelenir.
Bu işlem genellikle 20-30 dakika sürer.

Niçin Kolposkopi Yapılır?
Kolposkopi, anormal smear (hücresel değişiklikler) varsa nedenini ortaya koymak için yapılır.

Kolposkopi Niçin Önemlidir?
Bu tetkik sayesinde rahim ağzındaki anormal değişikliklerin kanser öncesi gerçek tanısının konulması ve nadiren varsa rahim ağzı kanserinin çok erken evrede yakalanması sağlanmaktadır.

kolposkopi2_1Bu İşlem Ağrılı Mıdır?
Eğer biyopsi örneği alınırsa, doku alınması sırasında hafif kramp ve ağrı hissedebilirsiniz. Bu işlem sırasında kendinizi mümkün olduğunca kasmamanız, yavaş ve derin nefes alıp vermeniz yardımcı olabilir. İstenirse anestezi yapılabilir.

Kolposkopiye Nasıl Hazırlanmalıyım?
İşlem öncesi idrar torbanızı ve barsaklarınızı boşaltırsanız daha rahat olabilirsiniz. Randevunuzdan 24 saat öncesinde vajinal ilaçlar veya tampon uygulamayınız, cinsel ilişkide bulunmayınız.

Bu İşlem Çocuk Sahibi Olmamı Etkiler mi?
Hayır. Eğer doku örneği alınırsa, bu doku örneği çok küçük olacaktır ve çocuk sahibi olmanızı engellemez. Fakat gebeyseniz veya olma ihtimaliniz varsa bu durumunuzu muhakkak bildiriniz.

Kolposkopiden Sonra Kanama Olur mu?
Kolposkopi sonrası koyu renkli vajinal akıntınız ve en az iki gün lekelenme kanamanız olabilir.

İşlem Sonrası Tampon Kullanabilir miyim?
Hayır. İşlem sonrası en az bir hafta-on gün tampon kullanmayınız veya vajene hiçbir şey koymayınız. En az bir hafta cinsel ilişkide bulunmayınız.

Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?kolposkopi3
Kolposkopi sonrası aşağıdaki problemlerden herhangi biri ile karşılaşırsanız hemen doktorunuzu arayınız:
- Aşırı vajinal kanama
- Alt karın ağrısı
- Ateş, titreme veya kötü kokulu vajinal akıntıVİDEOYU İZLE