Dış Genital Bölge (Vulva) Kanseri

Dış Genital (Vulva) Kanseri

vulva_kanseri1Dış genital bölge kanserlerine vulva kanseri adı verilir. Vucüdun gözle görülebilen bir bölgesinde oluşmasına rağmen tanısal olarak geç yakalanırlar. Bunda, daha çok yaşlı hastalarda görülmesi nedeniyle hastaların belirtileri ciddiye almamaları ve doktora gitmekten çekinmeleri büyük rol oynar.

 

Görülme Sıklığı

Jinekolojik kökenli kanserlerin %3-5’ini oluşturur. Jinekolojik kanser sıralamasında rahim ağzı, yumurtalık ve rahim kanserinden sonra 4. sıklıkta görülen kanserdir. Vulva kanseri, daha çok 60 yaşın üzerinde görülmesine rağmen, daha genç yaşlarda da görülebilmektedir.
 

vulva_kanseri2

Risk Faktörleri

  • İleri yaş,
  • Düşük sosyo-ekonomik düzey,
  • Diabet, Hipertansiyon,
  • Obezite,
  • Nemli ortam,
  • Erken menopoz,
  • Sigara,

 

Klinik Belirtiler ve Bulgular

Vulva kanserinin kendine özgü bir belirtisi yoktur. Ancak hastaların %90’ında, dış genital bölgede kaşıntı şikayeti bulunur. Hastaların büyük bir bölümü klinisyene, dış genital bölgede; ciltten kabarıklık ile ülsere, yara veya renk değişikliği ile başvurabildiği gibi daha az sıklıkta, çamaşırda lekelenme, kanama, ağrı ve kasık bölgesinde şişlik yakınmasıyla da gelebilir.

 

Tanısal Yaklaşım

Olgularda tanısal yaklaşımda, gözle görülen lezyonlardan biyopsi alınarak, patologlarca hücresel tanının konması ön plana çıkar. Bazen gözle görülebilen lezyon olmadan da kanser var olabilir. Bu olgularda; ya sık görülen bölgelerden biyopsi alınır ya da vulvoskop adı verilen aletler eşliğinde, gene şüpheli bölgelerden biyopsi alınarak hücresel tanıya gidilebilir.

 

Tedavi

Vulva kanserli olgularda tedavi, hastaya ve hastalığın durumuna göre belirlenir. Tedavide cerrahi ve radyoterapi ön planda yer alırken, vulva kanserinde kemoterapinin yeri çok azdır. Ancak unutulmaması gereken; tedavinin planlaması ve uygulanmasının herhangi bir jinekoloji uzmanınca değil, jinekolojik onkolojide uzmanlaşmış jinekologlarca yapılması şarttır. Tedavinin esaslarını belirleyen kanserin tanı anındaki evresidir.