Prof. Dr. M. Faruk Köse

Özgeçmiş

Prof. Dr. M. Faruk Köse, 1956 yılında Tefenni/Burdur'da doğdu. 1981 yılında Hacettepe Üniversitesi Hacettepe Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. İhtisasını 1988 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda tamamladı. 1998’de Doçent oldu. Nisan 2011'de Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Yandal ihtisasına hak kazandı. 1989-2011 yılları arasında TCSB Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Jinekolojik Onkoloji Klinik Şefi olarak çalıştı.

TCSB’dan emekli olup meslek yaşamına İstanbul’da devam eden Dr. Köse; 2011 yılında Universal İtalyan Giovanni Alberto Agnelli Hastanesi’nde bir yıl çalıştıktan sonra, Liv Hospital Ulus’ta Kadın Hastalıkları ve Doğum direktörü görev yapmaya başlamıştır.

Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Profesörü olarak atanmış olup Liv Hospital Ulus’tan ayrılarak Özel Medipol Mega Hastaneler Kompleksi'nde iki yıl çalışmıştır.

Halen Acıbadem Atakent Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Direktörü olarak görev yapmaktadır.

Jinekolojik Onkoloji alanında çalıştığı hastanelerde bugüne kadar binlerle ifade edilebilecek sayıda kanser cerrahisiyle Ülkemizin önde gelen doktorlarından Prof. Dr. M. Faruk Köse, Dünya literatürüne de onlarca yayın kazandırmıştır.

Uzmanlık Alanları

Prof. Dr. M. Faruk Köse Uzmanlaştığı Konular

Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı; ters duran armut benzeri bir organ olan rahmin, armutun sapının bağlandığı yere denk gelen 2-3 cm’lik kısa kısmıdır. Rahim ağzı kanseri de, sadece bu bölgenin kötü huylu tümörüdür.

DEVAMINI OKU

Rahim İç Zarı Kanseri

Endometrium kanseri endometrium olarak isimlendirilen rahim iç zarının kanseridir. Rahim, alt kısımda vajinaya uzanan serviks (rahim ağzı) ve üst kısımda gövde olarak adlandırılan iki kısımdan oluşur.

DEVAMINI OKU

Yumurtalık Kanseri

Maalesef yumurtalık kanserleri %75 (dört hastadan üçü) ileri evrede teşhis edilmektedir. Çünkü tarama testi yoktur ve erken evrelerde belirtisi yoktur.

DEVAMINI OKU

Dış Genital Kanseri

Dış genital bölge kanserlerine vulva kanseri adı verilir. Vucüdun gözle görülebilen bir bölgesinde oluşmasına rağmen tanısal olarak geç yakalanırlar. Bunda, daha çok yaşlı hastalarda görülmesi nedeniyle hastaların belirtileri ciddiye almamalılar.

DEVAMINI OKU

Endometriozis (Çikolata Kistleri)

Endometriozis üreme çağındaki kadınlarda görülen bir hastalıktır. Hastalık adını rahimin iç tabakasını döşeyen tabaka anlamına gelen ve her ay adet döneminde kalınlaşıp dökülen karın içi zarı (endometrium)’dan almaktadır.

DEVAMINI OKU

Menopoz

En az 12 aylık adetsiz bir dönemin takip ettiği veya her iki overin (yumurtalığın) cerrahi olarak çıkarıldığı veya harap edildiği zamandan önce görülen son adettir.

DEVAMINI OKU