Hastalıklar

Rahim Ağzı Kanseri Taraması

Rahim Ağzı Kanseri Taraması

Rahim ağzı (Serviks) kanseri önlenebilir bir hastalıktır. Aşağıda belirtilen programla taramalarını yaptıran kadınlarda kanser %91 önlenebilir. Tıpta kanser olmadan öncü lezyonları tespit edilip gerekli tedavisi yapıldığında kanserin önüne geçilebilen tek hastalıktır.
Anormal Smear ve CIN

Anormal Smear ve CIN

Anormal Pap Smear (servikal smear veya servikal yayma olarak da bilinir) çoğu kadında kanser olacağım veya oldum kaygısıyla hayatını karartan bir durumdur. Halbuki bu sık görülen sorun kesinlikle kanser veya başlangıcı değildir ve takibi, tedavisi kolaydır.
Kolposkopi Nedir?

Kolposkopi Nedir?

Kolposkopi rahim ağzı, vajen (hazne) veya vulvanın (dış genital organ) yakından muayenesini sağlar. Kolposkop denilen ışıklı alet rahim ağzının görüntüsünü büyütür, böylece daha iyi muayenesini ve görülebilmesini sağlar.
HPV Aşıları

HPV Aşıları

HPV Aşılarıyla ilgili Türk ve yabancı otoritelerin (WHO, ACIP vb) görüşleri aynıdır. Halen etkinliği bilinen iki ayrı firmaya ait üç HPV aşısı vardır. Bunlardan birisi GSK firmasına ait ikili aşı Cervarix® ve diğeri MSD firmasına ait dörtlü aşı Gardasil® ve dokuzlu aşı Gardasil 9®’dur. HPV aşılarıyla ilgili en sık sorulan soru (S) ve cevaplar (C) aşağıdadır.
Anormal Rahim Kanamaları

Anormal Rahim Kanamaları

Adet kanamasının yedi güne kadar sürmesi normaldir. Eğer adet aralıkları düzenli değilse, kanama süresi normalden uzun ve miktarı fazla ise anormal rahim kanaması oluşabilir. Bu bölüm, anormal rahim kanama nedenlerini, nasıl tanı konacağını, nasıl tedavi edileceğini açıklayacaktır.