Uzmanlık Alanları

Rahim İç Zarı (Endometrium) Kanseri

Endometrium kanseri endometrium olarak isimlendirilen rahim iç zarının kanseridir. Rahim, alt kısımda vajinaya uzanan serviks (rahim ağzı) ve üst kısımda gövde olarak adlandırılan iki kısımdan oluşur.

DEVAMINI OKU

Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri

Rahim ağzı; ters duran armut benzeri bir organ olan rahmin, armutun sapının bağlandığı yere denk gelen 2-3 cm’lik kısa kısmıdır. Rahim ağzı kanseri de, sadece bu bölgenin kötü huylu tümörüdür.

DEVAMINI OKU

Yumurtalık (Over)
Kanseri

Maalesef yumurtalık kanserleri %75 (dört hastadan üçü) ileri evrede teşhis edilmektedir. Çünkü tarama testi yoktur ve erken evrelerde belirtisi yoktur.

DEVAMINI OKU

Dış Genital Bölge (Vulva) Kanseri

Dış genital bölge kanserlerine vulva kanseri adı verilir. Vucüdun gözle görülebilen bir bölgesinde oluşmasına rağmen tanısal olarak geç yakalanırlar. Bunda, daha çok yaşlı hastalarda görülmesi nedeniyle hastaların belirtileri ciddiye almamalılar.

DEVAMINI OKU

Endometriozis (Çikolata Kistleri)

Endometriozis üreme çağındaki kadınlarda görülen bir hastalıktır. Hastalık adını rahimin iç tabakasını döşeyen tabaka anlamına gelen ve her ay adet döneminde kalınlaşıp dökülen karın içi zarı (endometrium)’dan almaktadır.

DEVAMINI OKU

Menopoz Nedir ?

En az 12 aylık adetsiz bir dönemin takip ettiği veya her iki overin (yumurtalığın) cerrahi olarak çıkarıldığı veya harap edildiği zamandan önce görülen son adettir.

DEVAMINI OKU